Amazon Türkiye İlk Ayını Nasıl Geçirdi?

No Comments

Amazon Türkiye artık resmen hayatımızda. Bu herkesin malumu ancak halen aradığını bulamayan hatta Amazon için yetersiz olduğu düşüncesine sahip kişiler var. Açıkçası bunlardan biri de benim. Peki neden?
Aslında bunu en güzel şekilde sanırım madde madde ilerlersem anlatabilirim.
Açılış Süreci:
Belirtmem gerekir ki bu kadar uzun süre beklenen, açılışını ertelemesi bile büyük olay olan bir projenin daha etkili hatta şaşaalı bir açılışı hak ettiğini düşünenlerdenim. 1 yılı aşkın süredir her an açılabilir havalarında ilerleyen ancak sürekli bir sebeple ya da şekilde açılışı ertelenen bir e-ticaret sitesi olmasının tüketici tarafını da olumsuz etkilediğini düşünüyorum.
Hem satıcılar hem de alıcılar büyük bir patlama beklerken sessiz sedasız açılması tuzu biberi oldu desem yeridir. Öyle ki açılışı bile Twitter üzerinden fenomenler, danışmanlar ya da e-ticaret haberleri paylaşan hesaplardan duyduk.
Hatta ben ilk önce Gittigidiyor üzerinde Amazon Türkiye reklamlarıyla karşılaştım ama açılan sayfa Amazon Almanya sitesiydi. Sonrasında bir sabah olması gereken Amazon Türkiye sayfasına yönlendiğini gördüm. Tabi bunu da kendi kitlemle paylaşmıştım 🙂


İlk Gün
Açıldığı gün büyük bombalar patlamasını beklerken daha çok şikayet ve sıradanlıkla suçlama tweetleri dolaşmaya başladı bir anda. Zaten sonrasında paylaşılan istatistikler de beklentilerin altındaydı.

Bu istatistiğe göre sırasıyla;

  1. gün 578,607
  2. gün 203,382
  3.  gün 140,095
  4.  gün 72,504
  5.  gün 43,196
  6.  gün 71,475
  7. gün 93,082 ziyaret şeklinde ilerlemiş.

Bu rakamlardan yola çıkarsak giderek düşüş gösteren bir hit alınmış. Örneğin 5. günün sonunda ilk güne kıyasla %90’ın üzerinde bir ziyaretçi kaybı görünmekte. Tamam bahsettiğim gün hafta sonu olduğu için mazur görülebilir ancak sonrasında haftanın ilk 2 gününde ilk güne kıyasla yine %20 oranında bir hit yakalanabilmiş.
Ürünler
Amazon Türkiye ilk açılış gününde ürün sayısıyla da şaşırtıcı bir görünüm çizdi. Hem az sayıda kategori hem de beklenenin altında kampanyalarla başladı bence. Özellikle kategori konusunda ben hayal kırıklığına uğradım diyebilirim çünkü bu kadar az sayıda kategori olmasının bana göre 2 nedeni olabilir;

  1. Yeterli sayıda tedarikçi ile görüşülmedi.
  2.  Yeterli sayıda kategori yöneticisi kadroya dahil edilemedi.

Bu 2 neden haricinde bir nedense tabi ki bilemem ancak Amazon gibi bir projenin bu konuda da yetersiz kalması benim için üzücü bir durum.
Toparlayacak olursak; Amazon Türkiye beni açılış, ilk gün etkinlikleri ve ürün çeşitliliğiyle hayal kırıklığına uğrattı diyebilirim. Tabi ki ben bu konularda bir otorite ya da söz sahibi değilim ancak sektörden biri olarak düşüncelerim ilk 15 günlük süreçte Amazon Türkiye’nin henüz beklentilerin çok altında kaldığı, bu yönde de ilerlediğini düşündüğümü belirtmeden edemedim. Kimbilir belki “birileri” okur ve harekete geçer 🙂
Daha keyifli yazılarda görüşmek üzere.

Bir e-ticaret danışmanı olarak uzun süredir e-ticaret, SEO ve Google Ads gibi konulara kafa yoruyorum. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi de sizlerle paylaşıyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da Google Ads yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafıma iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda

Dijital pazarlama ve e-ticaret üzerine bilgilerimizi ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz, çünkü paylaşmayı seviyoruz :)

Dijital pazarlama ve e-ticaret danışmanlığında edindiğimiz tecrübeyi markanız için değerlendirelim.

Haber listemize katılın!

Daha fazla blog yazısı

Tümünü Göster

Leave a Comment